Vína Sardinie I. – Cannonau a Vermentino

Stejně úžasně proměnlivá jako krajina na Sardinii jsou i její vína. A není divu – na tomto středomořském ostrově dosahuje rozloha vinic téměř 50.000 hektarů.

Většina produkce sice spadá do nižší klasifikace, přesto zde i tak najdeme 19 samostatných DOC a 1 DOCG. Ale především se tu každý může setkat vedle známých světových odrůd také s mnoha podivuhodnými odrůdami autochtonními, z nichž některé pamatují nejen časy Římanů či Řeků, ale i vinařské působení dávných Féničanů. 

Nejznámějším velvyslancem Sardinie je ovšem pro celý svět červené DOC Cannonau di Sardegna. Jedná se o odrůdu a zároveň i apelaci DOC, která zahrnuje 1.600 hektarů v severovýchodní části ostrova s centrem u města Dorgali. Nahlédnutím pod ampelografickou pokličku snadno zjistíme důvod obliby této odrůdy – ve skutečnosti nejde v případě sardinské „kanonády“o nic jiného, než o starou dobrou odrůdu Grenache, v malé míře doplňovanou jinými varietami. V levné cenové skupině se sice dočkáte spíše neharmonického a chuťově rozbředlého vína, o to více potěšení na vás ale bude čekat ve střední kategorii. Lahodné, plné a silné, nikoli však přehnaně alkoholické víno zdobí navíc atraktivní aromatická kořenitost, odlišná od Grenache francouzské či španělské provenience. Část produkce Cannonau využívá pro zrání i nové barikové sudy a míří do vyšších cenových poloh. Snaha o „velká vína“ nedopadá sice špatně, zároveň ale ani přesvědčivě. Grenache je pro tento typ vína oříškem již ze své podstaty. Zraje-li Cannonau ve vinařství nejméně 2 roky, může být na etiketě označeno jako „Riserva“.

Růžová varianta Cannonau nezklame - zpravidla je přesně tím, co s čistým mořem a jasným nebem na tomto ostrově vytvoří dokonalý rovnostranný trojúhelník. Příležitostně se lze setkat i s fortifikovaným růžovým „Liquoroso secco“ a „Liquoroso dolce“.

Dalším nepřehlédnutelným jménem na Sardinii je  DOCG Vermentino di Gallura. Jak už název napovídá, jde o bílou odrůdu Vermentino z provincie Gallura, jež se nachází severněji od zmiňovaného Canonnau. I tentokráte jde o zajímavě situované vinice v nadmořské výšce okolo 300 metrů, většinou v menších, stromy chráněných plochách na svažitých terénech. Jejich celková rozloha zaujímá 780 hektarů. Víno je to svébytné a jsem přesvědčen, že zarytý milovník moravských vín bude při jeho degustaci zažívat pocity blízké infarktu. Jen ale do chvíle, než toto suché, relativně syté, vždy dosti nahořklé víno s nízkou hladinou kyselin a spíše méně výraznou aromatikou keřů macchie sám ochutná ve spojení s grilovanou doradou či jinou čerstvou mořskou rybou.  Tato vynikající kombinace se dostane do nejvyšších sfér, pokud víno disponuje ještě určitou mineralitou, získanou z kamenitých půd. Jestliže má Vermentino více jak 13% alkoholu, může nést označení „Superiore“.

Stejná odrůda je základem DOC Vermentino di Sardegna s rozlohou 890 hektarů. Na rozdíl od výše zmiňovaného Vermentino di Gallura jsou zde povoleny dvojnásobně vysoké výnosy a na výsledném „naředěném“ charakteru vína je to opravdu znát. Vermentino di Sardegna je vyráběno jako suché nebo polosladké („Amabile“), případně šumivé „Spumante“.

Další sardinské apelace jsou obecně podstatně méně známé, přesto určitě stojí za to se jimi zabývat – v mnoha případech se v nich vyskytují ojedinělé historické odrůdy vinné révy, které navíc kvalitou nezřídka příjemně překvapí. 

  
Print Friendly and PDF