Vína Sardinie II. - ostatní apelace

Nabídka zajímavých sardinských vín zdaleka nekončí u Cannonau a Vermentino di Gallura. Stejně vysoce ceněné je také například DOC Vernaccia di Oristano.  Jedná se o sladké bílé víno, zpracovávané obdobným způsobem jako sherry. Má několik variant, z nichž nejzajímavější je bezesporu „solera“.

Na severozápadě ostrova se lze často setkat s DOC Alghero, jež přes nijak závratnou rozlohu (400 ha) nabízí téměř nepřebernou škálu všech typů, odrůd, cen i kvality vín – těžko, přetěžko hledat u nich nějaký jednotící prvek s výjimkou touhy po penězích početných turistů v tomto regionu. Bianco, rosato, rosso, secco, frizzante, spumante, passito, novello, liquoroso dolce, liquoroso secco, riserva… V červených cuvée převažuje Sangiovese, Cabernet Sauvignon a originální Cagnulari, v bílých pak původní Torbato, Sauvignon, Chardonnay a Vermentino. Díky použitým odrůdám, jež mají silný potenciál k dalšímu zrání, dosahují červená vína z Alghera během let někdy velmi pěkné harmonie a lahodnosti.

O něco kratší horizont má DOC Carignano del Sulcis, což ale neznamená, že by tato apelace nezasluhovala pozornosti. Právě naopak. Základem je tu vždy odrůda Carignan, jíž musí být minimálně 85%. Víno často zraje do pěkné, sametové, lehce kořenité podoby, aniž by přitom ztrácelo na síle.  Přitažlivé je navíc porovnání odlišností vůči španělským a francouzským vínům ze stejné odrůdy.

Horizont zrání budeme zkracovat ještě dále - apelace DOC Monica di Sardegna a DOC Monica di Cagliari využívají červenou odrůdu Monica, která na Sardinii plní roli lehkého, nenáročného, jednoduše pitelného vína. Podobně jako u řady dalších sardinských vín nabývá Monica di Cagliari někdy i sladké a také fortifikované podoby, zatímco Monica di Sardegna je vždy suchá.
 
Milovníci dobrého vína by neměli přehlédnout atraktivní suché bílé víno z historické odrůdy Nuragus (DOC Nuragus di Cagliari). Ta přežila od fénických dob až do dnešních dnů díky své výrazné odolnosti vůči různým chorobám a škůdcům. Zdobí ji nečekaná svěžest a navzdory hodně vysokým výnosům (130 hl/ha) i příjemná, vyvážená plnost. Produkce Nuraghu se stará o celých 12% všech vín kategorie DOC.

Ostatní apelace na Sardinii patří díky miniaturní rozloze vinic spíše ke kuriozitám, jakkoli vína samotná mnohdy příjemně překvapí. Žádná z níže zmiňovaných apelací nepřesahuje 10 hektarů, některé nemají dokonce ani jeden hektar (!) – patrně se však do budoucna počítá s jejich rozšířením. Poměrně zajímavé je bílé víno z odrůdy Semodano (DOC Sardegna Semodano či Semodano di Mogoro). DOC Arborea vyrábí jak červená vína ze Sangiovese, tak bílá z odrůdy Trebbiano. Odrůda Bovale je základem červených vín z apelace DOC Terralba (či Campidano di Terralba). Stejnou odrůdu spolu s několika dalšími kombinuje červené DOC Mandrolisai. Z odrůdy Giro pochází suché i sladké červené v apelaci DOC Giro di Cagliari. Fortifikované víno nabídnou apelace DOC Malvasia di Bosa a DOC Malvasia di Cagliari. Muškáty jsou zastoupeny hned ve třech apelacích – Moscato di Cagliari, Moscato di Sardegna a Moscato di Sorso-Sennori. Jednou z dalších kuriózních odrůd je historické bílé Nasco, pěstované v DOC Nasco di Cagliari.

Velká část vinařské produkce na Sardínii spadá pod nižší apelace IGT, z nichž nejznámější je IGT Isola dei Nuraghi. Ač jde v převážné většině o vína levná a jednoduchá, můžeme pod touto hlavičkou najít i výjimečná a značně drahá vína, která jsou takto „deklasifikována“, neboť nesplňují parametry příslušné apelace DOC. Většinou jde o příliš velké zastoupení Cabernetu Sauvignon – i zdejší vinaři se totiž zhlédli v módě dělat „Bordeaux blend“. Lze jen doufat, že to v budoucnosti neohrozí existenci jedinečných původních odrůd vinné révy na tomto ostrově.

  
Print Friendly and PDF