Beaujolais Nouveau 2015 – malé objemem, velké kvalitou!

Sklizeň hroznů ročníku 2015 začala v Beaujolais letos již 24. srpna - časnější začátek pamatuje moderní historie jen v horkém roce 2003. Letošní suché a teplé léto dopřálo révě klidné a bohaté vyzrávání, aniž by přitom musela bojovat s extrémními teplotami. Srážek bylo výrazně méně než obvykle, což je okolnost, která u vinařů vždy vyvolává rozporuplné pocity – bobule jsou menší a mošt z nich bohatší a více koncentrovaný, ovšem objem sklizně je proto logicky menší.

V kraji Beaujolais činí tento rozdíl –25% proti loňskému roku. Je zajímavé porovnat, jaké rozdíly v tomto směru panují mezi jednotlivými francouzskými vinařskými regiony. V sousedním Burgundsku byl objem sklizně nižší o 11% a v Alsasku již jen o 2 %. Kdybychom nahlédli naopak do jižních oblastí, našli bychom překvapivou informaci – v Languedocu sklidili vinaři dokonce o 6 % více, než v loňském roce.

Vinaři v Beaujolais tedy vyrobí o plnou čtvrtinu vína méně než loni. Více než vydatnou útěchou jim ale může být vynikající kvalita sklizených hroznů. Na zdejších vinicích se sbíraly krásné, zdravé bobule, jež jsou zárukou toho, že milovníci Beaujolais Nouveau budou mít letos ve sklenicích šťavnaté, živé a chuťově velmi bohaté víno.

 

Beaujolais Nouveau 2015 v e-shopu již v prodeji!

  
Print Friendly and PDF