Clos des Lunes – novinka ročníku 2012!

Suchá bílá vína ze Sauternes byla dříve vídána jen sporadicky. V současnosti však představují úplnou módní vlnu a slaví obrovské úspěchy u zákazníků (zejména „písmenková“ trojice vín ze špičkových chateaux - G de Guiraud, S de Suduiraut a R de Rieussec). To inspirovalo Oliviera Bernarda, majitele Domaine des Chevaliers a spolumajitele Ch. Guiraud k realizaci nového projektu. Tím je Clos des Lunes, v češtině Měsíční parcela, kterou Bernard koupil v srpnu roku 2011.

Jedná se o 27 hektarů vinic sousedících právě s Ch. Guiraud, Ch. d'Arche a Ch. d´ Yquem, kde je ze 70% pěstována odrůda Sémillon, zbylých 30% patří odrůdě Sauvignon Blanc. Průměrný věk vinic je 30 let a hustota osázení 6.500 rostlin/ hektar. Půdu tvoří kamenité podloží a na povrchu se mísí jíl a písek.

Poměr odrůd v cuvée odráží poměr odrůd na vinici. Převaha Sémillonu (70%) nad Sauvignonem (30%) dává chuti i vůni typické rysy Sauternes – jedná se však o suché víno, které obsahuje 13,5% alkoholu. Celková produkce vychází na 80.000 lahví, které budou mít podobu 3 různých cuvée – nejjednoduší Lune blanche, zrající v tancích, prostřední Lune d´argent, kde polovina vína zraje v sudech a Lune d´or, určené k dlouhodobému zrání. 

Jaká byla sklizeň 2012? Ta probíhala od 12. září do 5. října a sklízelo se výhradně ručně, přičemž se velmi pečlivě třídilo -  bobule po bobuli. Výnos činil 40 hl/ha. Fermentace a zrání probíhalo v 50 hektolitrových tancích, ev. francouzských dubových sudech (podle jednotlivých cuvée).

Clos des Lunes se tedy poprvé vydává na cestu k milovníkům vína. Kromě skvělého „rodinného zázemí“ se toto víno navíc může opřít i o podporu prof. Dubourdieu z bordeauxské univerzity a příznivé hodnocení  R.Parkera i J.-M. Quarrina

  
Print Friendly and PDF