Most přes řeku Moselu aneb německý Riesling v ohrožení

Po dobu dvou let se snaží nemalá skupina lidí, mezi něž patří hlavně vinaři z údolí Mosely, bojovat proti výstavbě gigantického dálničního mostu. V březnu letošního roku se naděje místních vinařů a obyvatel začaly zvyšovat. Následně však přišla méně potěšující zpráva, po zastavení prací na projektu se práce opět rozběhly.

1,7 kilometrů dlouhý a 160 metrů vysoký silniční most je součástí projektu za 330 milionů eur. Dle plánu by se měl do roku 2016 klenout přes nedotčenou Moselu, na půli cesty mezi obcemi Uerzig a Rachtig. Tato oblast má nejvyšší koncentraci prvotřídních vinic "erste Lage", které jsou německým ekvivalentem francouzského "Grand Cru". Keře Rieslingu zde rostou již po dobu 2000 let a vína z nich vyráběná patří mezi jedna z nejlepších na světě.

První návrh této nepopulární stavby vznikl již v roce 1968 jako spojení mezi americkými základnami v tomto regionu. Skutečné práce na mostu však začaly před dvěma lety, byť již ze zcela jiných důvodů.

Tento projekt samozřejmě vznesl obrovskou vlnu nevole nejen ze strany místních vinařů, kteří se bojí o kvalitu vinic, ale i místních obyvatel, ochránců přírody a dalších lidí, kteří vnímají tuto část Mosely jako nejslavnější a nejkrásnější historický úsek jedné z nejkrásnějších evropských řek.

Vedle celkového narušení krajinného vzhledu se vinaři obávají zejména změny vodního režimu, k němuž by mohlo dojít v důsledku vykácení lesa, který poskytuje vodu do strmých, břidlicových půd na svazích. Rovněž hluboké založení mostních pilířů by mohlo negativně ovlivnit pohyb spodní vody.

V březnu letošního roku byla stavba mostu přes údolí Mosely a vedlejší silnice k němu vedoucí pozastavena poté, co Strana zelených získala hlasy v regionálních volbách a naděje vinařů a aktivistů se zvýšily - doufali, že projekt bude zrušen úplně.

Jak to tak ale bývá, před volbami se slibuje a po volbách… Na začátku května 2011 Strana zelených společně se svým koaličním partnerem, Sociálními demokraty, projekt schválila. Strana zelených možná opravdu měla zájem na zrušení projektu, ale k ústupku ji vedla obava, že Sociální demokraté vytvoří koalici se stranou CDU.

Bohužel ve většině podobných případů moc a peníze vítězí nad uchováním estetických a tradičních hodnot. A nepotýká se s tím zdaleka jen Německo. Místním vinařům, ale i všem ostatním milovníkům německých Rieslingů, zbývá už jen doufat v to, aby nakonec stavba neměla pro zdejší vína tak destruktivní dopad, jak se v tuto chvíli předpokládá.

  
Print Friendly and PDF