Bordeaux 1976 - porovnání elitních vín
Degustace špičkových bordeauxských vín z ročníku 1976 měla překvapivého vítěze.
Degustace špičkových bordeauxských vín z ročníku 1976 měla překvapivého vítěze.
Pro někoho celosvětový symbol mladého vína, pro jiného pouhý marketingový trik. Jaká je realita?
Nejslavnější a nejstarší vinařská aukce, která má i svůj charitativní rozměr, bude letos ostře sledována. A nejen proto, že se dočká svého 150. výročí.
Beaujolais Nouveau, Svatomartinské, Bardolino Novello a mnohá další vína tohoto typu činí radost všem, kteří už se nemohou dočkat nového ročníku. Kde ale vznikla první "mladá vína"?
ORDO EQUESTRIS VINI EUROPAE je evropský vinařský rytířský řád, jehož tradice odkazuje k řádu svatého Jiří z r.1333.
Ze starého atlasu jsme tentokrát vybrali bílou odrůdu, která se vyskytuje i na našich vinicích. O kterou se jedná?
Víno mnoha tváří, plné a ohnivé, jindy svěží a ovocité. Módní, nepříliš rozšířené, složité na hodnocení. Tak lze charakterizovat Rulandské šedé (Pinot gris, Grauer Burgunder, Szürkebarát, Klevner), které je letos nejčastěji zastoupenou odrůdou v Salónu vín České republiky spolu s Ryzlinkem vlašským.
Detektivek s vinařskou tématikou bychom našli jen poskrovnu. „Záhada v Haut Brion“ od J.-P. Alauxe a N. Balena je jednou ze vzácných výjimek.
Ve střední Itálii ležící region Umbria je sice vinařsky i turisticky zastíněn sousedním Toskánskem, přesto má co nabídnout jak návštěvníkům, tak milovníkům vína na celém světě.
Vína z vinařství Hubert Lamy patří k vlajkovým lodím burgundské apelace St. Aubin. Pan Olivier Lamy, pokračovatel rodinné vinařské tradice, nám poslal poznámky k letošní sklizni.