Čína se stala největším trhem pro vína z Bordeaux
Zvyšující se zájem čínských zákazníků o vína z Bordeaux začal být zjevný již před pěti lety. V současné době nabyl ovšem tento trend téměř dramatických rozměrů.
Zvyšující se zájem čínských zákazníků o vína z Bordeaux začal být zjevný již před pěti lety. V současné době nabyl ovšem tento trend téměř dramatických rozměrů.
Za jednu noc očesali zločinci do hola hektary vinné révy představující pro zemědělce celý rok práce. Pro pěstitele to může znamenat finanční krach, protože zemědělské pojištění nehradí plnou cenu suroviny.
Dle předpovědí francouzského ministerstva zemědělství (Le Service de la Statistique et de la Prospective du Ministere de l'Agriculture) z 1. srpna dosáhne sklizeň roku 2010 47,7 milionu hektolitrů hroznů, oproti odhadu 47,3 milionu hektolitrů ze začátku července.
Jak se jmenuje a k čemu sloužila miska na obrázku?
Místo na Moravě, které je na snímku, jistě nebude těžké uhodnout. Naše otázka zní – která odrůda je pro tuto lokalitu typická?
Tuto novou službu pro zákazníky zavedli nedávno ve Francii. Ale kdo ví, třeba se jí dočkáme i u nás...
Naši vinaři očekávají až 40% propad oproti dlouhodobému průměru. Může za to kombinace plísně a počasí.
Na začátku roku 2010, tedy po dvou tvrdých letech, které si Champagne prožila, se začíná této francouzské vinařské oblasti opět blýskat na lepší časy.
V uplynulých týdnech proběhla ze strany SZPI rozsáhlá kontrola zaměřená na vedení vinařské evidence. Inspektoři SZPI se zaměřili zejména na dohledatelnost původu nakoupených hroznů zpracovaných na jakostní odrůdová vína, která jsou deklarována jako tuzemská. Kontroly, které probíhaly jak u pěstitelů a překupníků hroznů, tak také u samotných výrobců vín, přinesly překvapivé výsledky.
Pro houbaře a zároveň milovníky vína přinášíme další recept. Rozhodně vyzkoušejte – jde skutečně o mimořádnou laskominu.
Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal návrh zákona prosazující úplný zákaz řízení pod vlivem alkoholu.
Zatímco se Španělsko připravuje na sklizeň ročníku 2010, výrobci vína si dělají starosti o cenu hroznů. Někteří z nich se již dokonce rozhodli nechat hrozny na keřích a nesklízet je.
I když by to podle názvu mohlo vypadat, že se jedná o šelmy, řádící ve sklípku, je tomu docela jinak. Houbařská sezóna je v plném proudu, a tak vám nabízíme jeden neotřelý recept.
Šampionem nominační soutěže mikulovské vinařské podoblasti je Veltlínské zelené, 2009, pozdní sběr od Vinařství Mikrosvín Mikulov.
Navzdory všeobecnému přesvědčení se ukazuje, že finanční a hospodářská krize nevedla ve Spojených státech k omezení spotřeby vína.
Jak dopadlo porovnání dvou legendárních vín?
Srpnová soutěž nás zavede na Nový Zéland, odkud je následující fotografie. K čemu ve vinici slouží dva sloupky v popředí? Malá nápověda: souvisí s nimi i vrtule na pylonu v pozadí snímku.
Ve vraku lodi na dně Baltického moře objevili švédští potápěči zřejmě nejstarší šampaňské na světě.
Plíseň révová nebo peronospora trápí vinice na jihu Moravy už od konce května. Nyní se však přidala další pohroma v podobě plísně oidium, které vinaři lidově říkají „padlí“.
Milovníci kvalitních lahůdek u nás obecně nemají příliš důvodů k radosti. Tentokrát se ale dočkali příjemného překvapení.
Pokud máte rádi levandulí provoněnou atmosféru Provence a v kasičce naspořené nějaké to euro, pak není nic snazšího!
Kolem termínu claret (či klaret) panuje, zdá se, určité zmatení. Jak je to s ním doopravdy?
Na sudech typu barrique se můžeme někdy setkat s dřevěnou deskou na čelní straně. Dnes má funkci ryze ozdobnou, v minulosti však měla svůj smysl. Vedle sebe existovaly oba typy sudů - s deskou i bez ní. V čem se jejich použití lišilo?
Největší světoví znalci vína se po čtyřech letech znovu sešli – tentokrát na sympoziu v Bordeaux.
9. června letošního roku se Rasteau dočkalo vytouženého statutu AOC pro suchá červená vína.
Dne 16. 6. 2010 se uskutečnila ve vinárně Zlatý had degustace slovenských vín z vinařství Vinidi.
Teinturiers, barvířky, neboli inkoustníky, jsou ojedinělou skupinou odrůd s modrými hrozny, z nichž nelze vyrobit bílá vína. Na rozdíl od ostatních modrých kultivarů révy vinné totiž obsahují antokyaninová barviva nejen ve slupce bobulí, ale i v dužnině, vylisovaný mošt tedy není bílý, ale červeně zbarvený…
Oslabení poptávky po víně se promítlo i do snížení výroby sudů.
19. ročník mezinárodní soutěžní přehlídky vín - Ostrava 3. – 5. června 2010.
Vynikající ročník 2009 dával tušit, že zájem o vína bude mimořádný. Objem a rychlost prodejů však překonává všechna očekávání.
Největší světová vinařská výstava Vinexpo se koná tradičně každé 2 roky v Bordeaux. Nyní se již podruhé v „meziroce“ odstěhovala koncem května také na asijský kontinent.
Week-end des Grands Amateurs je největší veřejnou přehlídkou bordeauxských vín.
Na obrázku z historického ampelografického atlasu je vyobrazena jedna ze známých modrých odrůd. Uhodnete, která?
Dne 1. 8. 2009 Evropská unie zavedla nové tržní označování vín, které má překonat určitou nekompatibilitu současného francouzského AOC vůči ostatním evropským zemím a zároveň upravuje systém klasifikace jednodušších vín.
Který z vinařů by si nepřál sklízet úrodu třikrát v roce? O podobném štěstí však zatím může mluvit jen Dominique Auroy z Francouzské Polynésie.
Po stránce architektury je projížďka bordeauxskými vinicemi návštěvou 19. století. Starší stavby se najdou zřídka a moderní už téměř vůbec ne.
Není to tak dávno, co byla řada výrobců vína přinucena změnit etikety, neboť na ty stávající se jednoduše již nevešlo stále se zvyšující množství povinně uváděných údajů.
Blížící se bouřka česáčům na jednom známém vinohradu určitě na klidu nepřidala a měli se co ohánět, aby se maximum sklidilo ještě za sucha. Naše soutěžní otázka zní: kde to měli při sklizni r. 2006 tak napilno?
Jeden z nejznámějších světových prodejců vína na internetu se dostal do velkých problémů a mnozí zákazníci (i u nás) dosud marně čekají na objednané a zaplacené víno.
V dobrém slova smyslu ideální džbánkové či svačinové víno, optimální, jak říká prof. Kraus, „Kravský hlt po návratu z celodenní dřiny ve vinohradu.“, bylo hlavní náplní jarního setkání ostravských vínobuditelů. Před čtyřmi lety, při prvním hodnocení vín této odrůdy, byly uděleny pouze 3 stříbrné a 4 bronzové medaile a titul šampióna K.A.H.A.N.u získal v únoru 2005 novobránický Modrý Portugal 2003 (Vinařství Trpělka & Oulehla).
Rozvětvená rodina muškátových odrůd révy vinné zahrnuje kultivary širokého spektra barev a nejrůznějšího původu. Ochutnat lze vína či hrozny muškátů bílých, žlutých, růžových, hnědých, černých, alexandrijských, moravských, oděských, hamburských, jen ne těch převislých… Před šesti lety, při prvním hodnocení ostravskými vínobuditeli, slavilo výjimečný „double“ (zlatá a stříbrná medaile) vinařství Heleny a Lubomíra Glosových z Moravské Nové Vsi (zásluhou výběrů z hroznů a bobulí Muškátů moravských sklizní 2000 a 2001).
Původem burgundský modrý kultivar Pinot noir, v České republice díky nevědomosti úředníků a lhostejnosti vinařů nesmyslně nazývaný Rulandské modré na počest německého obchodníka s vínem Johanna Segera Rulanda, propagátora Pinot gris (alias Ruländer), byl ve středověku zásluhou císaře Karla IV. nejrozšířenější modrou odrůdou Království českého.
Třetí nejběžnější kultivar našich vinic je odborníky řazen k tomu nejlepšímu, co může Morava světu milovníků vín nabídnout. V regálech vinoték přesto nebývá sortiment „vlašáků“ nejpestřejší. Prý o něj není zájem… Možná se blýská na časy: Volná místa v jury ostravských vínobuditelů tentokrát mizela stejnou rychlostí jako dříve u Sauvignonu!
Zelený muškatel, Fehérhegyű, Ryvola bílá, Mouhardsrebe, Tarant bílý, to vše jsou synonyma Veltlínského zeleného, typického kultivaru Střední Evropy od časů Rakousko - Uherska. Z genetického hlediska potomek patrně Tramínu a Červenošpičáku, jehož vína voní mletým pepřem, mandlemi či rozkvetlou lípou, svedl v posledních letech vítězný souboj s Műllerem Thurgau o pozici jedničky ve vinicích České republiky.
Karmazín, Starosvětské, Šeřina či Černý Muškatel, to vše jsou někdejší názvy Frankovky, dle řady autorů nejušlechtilejší modré odrůdy Střední Evropy. Kultivar číslo jedna masivních výsadeb vinic před vstupem České republiky do EU sehrál hlavní úlohu při loňském závěrečném setkání Klubu amatérských hodnotitelů alkoholických nápojů (K.A.H.A.N.) v Rudolfově salonku hotelu Atom. Nebylo to poprvé, ale zatímco v roce 2004 (více) udělili ostravští vínobuditelé vedle titulu šampióna Frankovce 2000 v.z h. (Wine Gallery, Dolní Kounice) pouhé dva páry stříbrných a bronzových medailí, letos byli nuceni přistoupit k restrikci celkového počtu ocenění…
V našem kalendáři událostí naleznete zajímavé vinařské akce.
Jste majitel či provozní restaurace?
Vážení zákazníci, zde se dozvíte, jak snadno a rychle můžete nakupovat v obchodě VÍNO.CZ.