Vinařství
Vinařství
Vinařství
Standardním formátem při obchodech en primeur je bordeauxská láhev o objemu 0,75 l.
Etymologický příběh o tom, jak sommeliéři ke svému jménu přišli.
Jedno z nejmodernějších vinařství ve střední Evropě si do sbírky ocenění, která má za svá vína, přidalo i 1. místo z World Label Awards za svou etiketu.
Degustační vertikála svedla dohromady legendární ročníky historie s víny současnými. Jak toto porovnání dopadlo?
Francouzský kultivar Merlot (název dle milovníka jeho modrých bobulí kosa černého, fr. merle) a favorit vinařů-polárníků Rondo (novošlechtění profesora Viléma Krause z roku 1964) byly poprvé impulsem k setkání ostravských vínobuditelů teprve v letošním roce. Ještě před deseti lety byly totiž výsadby obou kultivarů ve střední (Merlot) i severní (Rondo) Evropě zanedbatelné…
Nedáte-li si pozor, čeká na vás v tomto případě skutečná chuťová mina. Navzdory zažité představě je totiž tento jemný a lahodný sýr pravým zabijákem červených vín.
Rovných 100 let uplyne od téměř pozapomenuté vinařské rebelie, k jejímuž potlačení bylo nutno nasadit na 40 tisíc vojáků.
„Zakorkování“ vína je přes veškerý technický pokrok stále vinařskou noční můrou.
V degustaci se toto legendární víno utkalo se dvěma svými soukmenovci – La Tâche a Echézeaux.
Vinalies Paris - mezinárodní vinařská soutěž v Paříži - letos probíhala v období od 25. 2. do 1. 3. a ochutnávalo se 3.300 vzorků z více jak 40-ti zemí. Z České republiky bylo přihlášeno 119 vzorků.
S nulovou tolerancí vůči alkoholu zůstáváme pro svět dál „barbary z východu“.
Střecha na tomto château je typická pro jeden z francouzských vinařských regionů – který to je?
Špičkový sekt Franciacorta a „pekelné“ víno z Valtelliny jsou hlavními trumfy tohoto italského regionu.
Řečeno lapidárně: velmi pěkná vína a nepěkné ceny.
Carské vinařství Massandra je známo nejen svým „Černým muškátem“.
Na účastníky této bordeauxské přehlídky čekala tentokráte procházka téměř učebnicová.
Po dvou dnech hodnocení se ve Valticích rozhodlo o Championu 18. ročníku mezinárodní soutěže vín GRAND PRIX VINEX. Cílem této soutěže bylo na vysoké profesionální úrovni ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína na trhu středoevropského regionu. Ve vyrovnaném souboji nakonec zvítězilo rakouské víno Grand Reserve Cuvée z vinařství Weingut Schulz. Prvotřídní kvalitu moravských a českých vín reprezentovala nejlépe hodnocená kolekce vín Vinařství Josef Valihrach.
Rekordy tentokráte trhalo víno, které pamatuje Ludvíka XVI. Nejednalo se však o Bordeaux, nýbrž o „Vin jaune“ z Jury.
Etiketu Ch. Mouton Rothschild zdobí vždy ilustrace některého z předních světových umělců. Pro ročník 2008 padla volba na čínského výtvarníka Xu Lei.
Přímo u řeky leží jedno z nejelegantnějších chateau Médocu - které to je?
Za lanýžovým menu už nemusíte do francouzské Provence.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole jakosti a zdravotní nezávadnosti vín nabízených v tržní síti zjistila u dvou vín závažné nedostatky. Do České republiky je dovezla společnost LIVI spol. s r.o., Dubňany v množství přes 36 000 litrů. Vína naplnila do dvoulitrových PET lahví a do obchodní sítě následně distribuovala společnost ZLATÝ HROZEN spol. s r.o., Dubňany.
Víno z apelace Nuits-Saint-Georges se jako jediné může chlubit vesmírnou reputací.
Vítězem klání šampaňských vín se podle respektovaného německého časopisu Vinum stal ročníkový Jacquesson 2002.
Pověstná omáčka z másla, vína a šalotky je mimořádně jednoduchá a mimořádně dobrá.
První zmínka o pěstování révy vinné na území Nizozemí pochází z roku 968. Obnova vinic započala v 70. letech XX. století, nyní zde působí 130 vinařství (160 ha).
V listopadu roku 2010 ukončila Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroly prodeje burčáku či částečně zkvašeného hroznového moštu, který se smí prodávat pouze od začátku srpna do konce listopadu. Nyní má k dispozici v pořadí druhé a také již konečné výsledky laboratorních rozborů. Inspektoři přímo na místě kontrolovali hygienu prodeje, doklady o původu burčáku a také to, zda je nápoj správně označen. Cílem analýz pak bylo odhalit případné falšování tohoto nápoje.
Zajímavý celní spor se rozpoutal kolem moldavského sladkého vína Kagor.
Pod jedním z čísel na obrázku se skrývá nejslavnější vinohrad světa – Romanée Conti. Které číslo to je?
Podle deníku Shanghai Daily vyšetřuje vláda provincie Hebei téměř 30 vinařství kvůli podvodům při výrobě.
Otázka tradiční, stejně tak jako oblíbená kombinace kapra s bramborovým salátem. A právě ten činí z této otázky skutečný oříšek.
Do hledáčku hodnotitelů K.A.H.A.N se tentokráte dostaly aromatické odrůdy.
Podivuhodných předmětů v souvislosti s vínem existuje celá řada. Jedním z těch, které v současnosti zažívají boom, jsou elektrické chladiče na víno.
V minulém týdnu měli čeští milovníci vína vynikající možnost ochutnat přední italská vína.
Hned několik českých zájemců přivábila letošní 150. aukce v Hospice de Beaune.
Terasovité vinohrady nad krásným jezerem působí opravdu malebným dojmem. Kde v Evropě můžeme tuto scenérii spatřit?
Australští vinaři apelují na vlastenecké cítění konzumentů.
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci kontrol, které byly zaměřeny na kontrolu vinařské evidence, odhalili další společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience.
Na internetu koluje hned několik variant videa, jak otevřít láhev vína pomocí boty.
Degustace špičkových bordeauxských vín z ročníku 1976 měla překvapivého vítěze.
Pro někoho celosvětový symbol mladého vína, pro jiného pouhý marketingový trik. Jaká je realita?
Nejslavnější a nejstarší vinařská aukce, která má i svůj charitativní rozměr, bude letos ostře sledována. A nejen proto, že se dočká svého 150. výročí.
Beaujolais Nouveau, Svatomartinské, Bardolino Novello a mnohá další vína tohoto typu činí radost všem, kteří už se nemohou dočkat nového ročníku. Kde ale vznikla první "mladá vína"?
ORDO EQUESTRIS VINI EUROPAE je evropský vinařský rytířský řád, jehož tradice odkazuje k řádu svatého Jiří z r.1333.
Ze starého atlasu jsme tentokrát vybrali bílou odrůdu, která se vyskytuje i na našich vinicích. O kterou se jedná?
Víno mnoha tváří, plné a ohnivé, jindy svěží a ovocité. Módní, nepříliš rozšířené, složité na hodnocení. Tak lze charakterizovat Rulandské šedé (Pinot gris, Grauer Burgunder, Szürkebarát, Klevner), které je letos nejčastěji zastoupenou odrůdou v Salónu vín České republiky spolu s Ryzlinkem vlašským.
Detektivek s vinařskou tématikou bychom našli jen poskrovnu. „Záhada v Haut Brion“ od J.-P. Alauxe a N. Balena je jednou ze vzácných výjimek.
Ve střední Itálii ležící region Umbria je sice vinařsky i turisticky zastíněn sousedním Toskánskem, přesto má co nabídnout jak návštěvníkům, tak milovníkům vína na celém světě.
Vína z vinařství Hubert Lamy patří k vlajkovým lodím burgundské apelace St. Aubin. Pan Olivier Lamy, pokračovatel rodinné vinařské tradice, nám poslal poznámky k letošní sklizni.